С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 1,962

Победа за „Шумен 61”

Мъжкият хандбален отбор на „Шумен 61” спечели дербито на Североизтока в елитната група. В мач от седмия кръг в залата на Първа езикова гимназия във Варна шампионите победиха домакините от „Спартак” с 26:24  (11:12). След последната сирена и публика, и специалисти бяха единодушни, че колкото повече такива сблъсъци има в родното първенство, толкова по-добре за развитието на българския хандбал. И с право.

Двата тима изнесоха един много добър мач за родните стандарти и съперниците заслужават поздравления във всяко отношение. Публиката се наслади на всичко, което може да се види в един интригуващ сблъсък, с наелектризиращ заряд.

Съперниците демонстрираха много здрава игра в защита, видяхме добре изградени тактически постепенни нападения, скоростни контри, хубави стрелби и майсторски спасявания. За любителите на статистиката ще кажем, че на светлинното табло бяха изписани 9 изравнявания на резултата до почивката и още 3 през второто полувреме. Любопитен факт е още, че за 60-те минути игра двата тима сменяха водачеството в резултата 6 пъти, като обикновено разликата бе 1 или 2 гола.

Йорданов поведе за домакините още след първия съдийски сигнал, а маестро Миро Симеонов изравни след изпълнение на коронния си 7-метров удар. Гардът Петко Петков простреля шампионите за 2:1, а снайперистът Бранимир Балчев възстанови равенството. После Йорданов отново се разписа, а Димитър Грозев върна за 3:3. С нови попадения на Петков и Грозев на таблото светна 4:4. От тук до края имаше динамична игра, отнети топки, дълги извеждащи подавания и всичко това в един коректен мач, без груби сблъсъци.

До почивката шампионите само веднъж поведоха с 3 гола – при резултат 6:9 с безответни голове на Николай Николов, капитанът Йордан Михайлов и бърза контра на Грозев. През първото полувреме за гостите се разписаха Николов с 2 гола, Симеонов с 1, Грозев с 3, Балчев с 2 и Михайлов с 3. Най-красивият и ефектен момент от тези първи 30 минути дойде в 7-ата, когато гостите изравниха с „китайско” за 3:3. Тогава Грозев хвърли висока топка към зоната на гарда, а Бранимир Балчев засече зрелищно от въздуха.

Втората част бе също толкова интригуваща, като победителят не бе ясен дори по-малко от минута преди последната сирена. След почивката се развихри Балчев, който заби 7 гола, 4 добави свръхзвуковото крило Грозев, разписаха се още Теодор Добрев и Михайлов, важно попадение заби 4 минути преди края и Енгинджан Сали. 10 секунди преди края при резултат 25:24 за гостите и при пасив Теодор Добрев заби и топката влетя в мрежата за крайния резултат в последната секунда.

Трябва да се отбележи и добрата игра на вратарите. На вратата на шампионите Емилиян Стефанов, преминал от „Спартак”, направи 12 спасявания, някои от които във възлови моменти, а на вратата на варненци преминалият от „Шумен 61” Ивайло Костов също демонстрира класа.

Победата на „Шумен 61” е още по-ценна на фона на сериозните кадрови проблеми. Заради травми от състава на отбора отсъстват трима основни играчи – Кирил Савов, Тансер Юсню и Стефан Ефтимов.

Срещата бе изгледана от президента на хандбалната централа Росен Добрев, който също даде добра оценка на двубоя. На трибуните бяха и президентите на двата клуба . Пенко Златев на домакините и Светлозар Начев на гостите.

Много съм доволен от нашия вратар Емилиян Стефанов – за първи път го виждам да играе толкова силно, все пак той пази срещу стария си отбор – имаше допълнителен стимул. Искам много да го похваля.

Адмирации и за младите състезатели Енгинджан Сали и Виктор Каников. Вилиян Негованов също се включи много добре. Мисля, че това е правилният път. Досега все сме разчитали на по-опитни играчи, доволен съм, че младите взеха участие и се представиха много силно. С опит спечелихме мача. Първото полувреме бяхме колебливи, но през второто рутината надделя, направихме и няколко бързи контраатаки и победихме.

Наша запазена марка станаха пропуските за съжаление. На тренировка обръщаме внимание на тази тенденция. Може би това е психологическа бариера, която трябва да преодолеем”,коментира треньорът на шампионите Никола Карастоянов.

За успеха на шампиона „Шумен 61” допринесоха: Емилиян Стефанов, Теодор Добрев – 2, Вилиян Негованов, Александър Димитров, Димитър Грозев – 6, Бранимир Балчев – 10, Йордан Михайлов – 4, Николай Николов – 2, Мирослав Симеонов – 1, Енгинджан Сали – 1, Виктор Каников.

Идната неделя в 16 ч в „Арена Шумен” шампионите приемат отбора на „Фрегата” (Бургас).