Стартира проект „Започвам работа“
Публикувано от DR в категория на февруари 10, 2025 | Няма коментари
На 05.02.2025 г. стартира Проект BG05SFPR002-1.003-0001 „Започвам работа” – Компонент 3 „Заетост”, Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027
Проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост” се изпълнява по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 от Агенция по заетостта.
Основната цел на проекта е осигуряване на мерки, насочени към интеграция на пазара на труда на неактивни и безработни лица с акцент върху лицата в неравностойно положение, чрез включване на лицата от целевите групи в заетост при работодател посредством прилагане на индивидуален подход.
Бюджетът е в размер на 347 500 000,00 млн. лв., като периодът на изпълнение е до края на 2027 г.
Предвидено е по проекта да бъдат включени в заетост общо 14 400 лица, от които при напускане на операцията 10 800 да имат работа, вкл. като самостоятелно заети лица.
Целевите групи по проекта са разделени на неприоритетна и приоритетна целева група, както следва:
- Неприоритетна целева група: неактивни и безработни лица;
- Приоритетни целеви групи:
- неактивни и безработни лица в неравностойно положение;
- неактивни и безработни лица с трайни увреждания (с установена степен на намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 75% и над 75%)[1].
Срокът на субсидирана заетост на наетите по проекта лица се определя на база принадлежността им съответната целева група:
- безработни и неактивни лица – за период до 6 месеца;
- безработни и неактивни лица в неравностойно положение – за период до 12 месеца;
- безработни и неактивни лица с трайни увреждания (с установена степен на намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 75% и над 75%) – за период до 24 месеца.
Разходите, които ще се възстановяват на работодателите са под формата на единични разходи (стандартна таблица за единица разход). Стандартната таблица за единица разход покрива тримесечния разход за труд на работодател за наето лице в икономически сектор (икономическата дейност на предприятието, в която е заето лицето, съгласно Класификацията на икономически дейности, при минимум 85% отработени дни за периода в т.ч. дните, в които лицето ползва платен годишен отпуск.
За изпълнението на целите на проекта, работодателите, одобрени за включване в проектните дейности, поемат ангажимент за устойчивост, който включва запазване на заетост на работните места на лицата от целевата група за определен период след приключване периода на субсидираната заетост, както следва:
1. Работодателите следва да запазят заетостта на минимум 50% от работните места на наетите лица от целевата група (безработни и неактивни лица и безработни и неактивни лица в неравностойно положение), които са получили подкрепа по процедурата, за период от 50% от периода на субсидираната заетост след нейното приключване[2];
2. Работодателите следва да запазят заетостта на минимум 50% от работните места на наетите лица от целевата група (лица с трайни увреждания), които са получили подкрепа по процедурата, за период не по-малък от 3 месеца след приключване на субсидираната заетост.
Също така на работодателите, запазили заетостта на наето от тях лице, след изтичане на съответния период на устойчива заетост, се предоставят допълнителни еднократни стимули под формата на стандартна таблица за единица разход. Стандартна таблица за единица разход покрива еднократен разход за стимул, покриващ размера на дължимите осигурителни вноски за сметка на работодател (за период от три месеца след изтичане на определения период на устойчивост), съгласно КСО и КТ, при отработени минимум 75% от работните дни за периода.
Заявки за осигуряване на свободни работни места по проекта могат да подават работодатели от реалния сектор, общини и общински предприятия по чл. 52 от ЗОС.
С цел постигане в максимална степен на основната цел на проекта, са поставени допълнителни условия, на които да отговарят кандидатите – работодатели, за да бъдат одобрени за участие.
По проекта ще се прилагат прагове от максимално допустим брой свободни работни места, които може да заяви работодател в зависимост от процента регистрирана безработица в общината, на чиято територия се разкриват работните места.
При подаване на заявка от страна на работодател, вкл. община и общинско предприятие, за включване в проект „Започвам работа – Компонент 3 Заетост” максималният брой разкрити свободни работни места (СРМ) ще бъде ограничен в зависимост от процента на безработицата за 2024 г. в съответната община, на територията на която работодателят ще разкрие работните места, както следва:
- При нива на безработица в диапазона 0,01% – 5,99% работодателят има право да разкрие до 4 СРМ, като половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания;
- При нива на безработица в диапазона 6,00 %– 14,99% работодателят има право да разкрие до 6 СРМ, като половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания;
- При нива на безработица в диапазона 15,00% – 29,99% работодателят има право да разкрие до 8 СРМ, като половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания;
- При нива на безработица над 30,00% работодателят има право да разкрие до 10 СРМ, като половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания.
***В случай на наемане на нечетен брой лица следва да се дава приоритет на представителите на една от двете приоритетни групи. Например: Ако работодател подаде заявка за разкриване на 3 работни места, то за да отговаря на условията и да бъде одобрена заявката му, трябва не по-малко от две от работните места да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания.
- Ако кандидатът е новорегистрирано ЮЛ (след 01.01.2025 г.), то той има право да подаде 1 брой заявка и да разкрие до 2 работни места, без значение на територията на коя община ще се разкриват, като половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания.
- Ако кандидатът е ЮЛ със средносписъчен брой на персонала за месеца, предхождащ този на подаване на заявката от поне 250 лица, както и осъществява дейност в сектор „Хуманно здравеопазване” или „Образование”, той има право да разкрие до 20 работни места, без значение на територията на коя община ще се разкриват те, като половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания
- Не е допустимо да се наемат лица, които са били заети при същия работодател или предприятията, с които работодателят образува „едно и също предприятие” по смисъла на чл. 2, пар. 2 на Регламент (ЕС) № 2023/2831 през последните 12 месеца от датата на подаване на заявката от страна на работодателя.
- Лицата от целевата група могат да бъдат включвани в рамките на проекта само веднъж в субсидирана заетост при работодател или предприятията, с които работодателят образува „едно и също предприятие” по смисъла на чл. 2, пар. 2 на Регламент (ЕС) № 2023/2831.
- Когато назначението не представлява увеличение на списъчния състав на персонала в съответното предприятие в сравнение със списъчния състав на персонала 1 месец преди подаване на заявка от конкретния работодател, длъжността трябва да е била незаета, овакантена поради придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или правомерно уволнение поради извършено нарушение, а не в резултат от съкращаване на персонал.
Работодателите ще могат да подават заявки по проекта само в електронен вид чрез попълване на електронна заявка на официалната интернет страница на Агенция по заетостта и в рамките само на един месец от 09:00 на 05.02.2025 г.
След изтичането на този период Агенция по заетостта ще извърши класиране на заявките по реда на тяхното постъпване и при наличие на остатъчен финансов ресурс проектът ще бъде отворен за кандидатстване за нов период, за което ще бъде оповестена информация своевременно.
Работодателите и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост”, могат да получат подробна информация във всички бюра по труда в страната, както и на официалната страница на Агенция по заетостта.
За въпроси относно изпълнението на проекта:
Zapochvam-Rabota-Komponent3@az.government.bg
[1] лица с валидно ТЕЛК решение, с определена втора група инвалидност, която се приравнява от 71 до 90 на сто инвалидност, съгласно § 2 от Преходните и заключителни разпоредби на Наредбата за експертизата на работоспособността, приета с ПМС № 133 от 17.07.2000 г., обн., ДВ, бр. 61 от 25.07.2000 г., отм. ДВ. бр.47 от 7 Юни 2005 г., както и лица с установена степен на намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 75 и над 75 на сто
[2] За целевите групи „Безработни и неактивни лица” и „Безработни и неактивни лица в неравностойно положение” – ангажиментът за устойчивост трябва да бъде изпълнен с лица от съответната целева група, предвид, че за различните целеви групи има различни условия за осигуряване на заетост.
Важно:
Моля да имате предвид, че по проект „Започвам работа – Компонент 3“ корепоспонденцията между Работодател и Агенция по заетостта се извършва само и единствено чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ). Също така в процеса на разглеждане на подадените заявления е възможно да Ви бъде изпратено писмо от страна на Агенция по заетостта (чрез системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ)) за представяне на допълнителни документи/информация. Срокът за отговор от Ваша страна е 5 работни дни от датата на получаване на писмото. В тази връзка и предвид краткия срок за отговор, всеки Работодател, подал заявление е необходимо да има регистрация в ССЕВ прилагаме линк :
Агенцията по заетостта ще извършва служебна проверка за съществуващ към момента на подаване на заявката код на икономическа дейност, съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД) 2025г.
Коментари
Няма коментари по темата.