С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,275

隆小泉

KOIZUMI

От 2012 Такаши Коидзуми е посланик на Токио в София.

Срещи с кмета на Шумен Красимир Костов и с ректора на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ предвижда визитата на посланика на Япония Такаши Коидзуми (隆小泉). Дипломатът на император Акихито пристига по покана на шуменския кмет.

 

В 2 без 15 Коидзуми ще се срещне с кмета Красимир Костов в кабинета му, за разговори са отделени 30 минути. След това има пресконференция за местните медии и в 3 следобед японецът трябва да е на среща с екипа на проф. Маргарита Георгиева. В програмата на дипломата са включени още посещения на Шуменската крепост и на комплекса „Създатели на българската държава“. Заедно с Такаши Коидзуми в Шумен ще бъде и г-жа Мивако Кибаяши – аташе по културата в японското посолство.

 

64-годишният посланик е свързан с България през голяма част от професионалната си биография. През 1979-1982 година Коидзуми е трети секретар в посолството на Япония в София и отговаря за културните, политическите и икономическите въпроси. У нас пристига обаче още през 1977 – две години учи български език. По онова време знаел за НРБ само това, че е социалистическа държава в източна Европа, че се говори на славянски език и, че е известна с хоровото изкуство и художествената гимнастика. Първото му сблъскване с българските реалности били когато излязъл до някакво павилионче да си купи кибрит. „Имате ли кибрит?“ – попитал Коидзуми. Отвърнали му с хоризонтално поклащане на главата, с което по цял свят изразяват „не“. Това се повторило в няколко магазинчета, докато японецът разбере, че у нас клатим главата обратно за „не“ и „да“. Има и един силно сантиментален момент от този период. На 7 февруари 1982 година в родилното на Медицинска академия се ражда най-големият му син Такато. По онова време никоя японка не се решавала да роди в България  заради бедната обстановка в болниците и езиковата бариера. Такаши и жена му Томоко обаче, решили, че детето ще е „българче“.

 

През 1988 се връща отново в България вече като втори секретар с ресор политически и икономически въпроси. Става свидетел на промените през 1989 година, мандатът му приключва пред 1991. От октомври 2012 година е с трето назначение в България, вече като извънреден и пълномощен посланик на Япония в София.

Коментари

  • Шмоко Оригинал юли 9, 2015 в 3:40 pm

    Преди години в Букурещ улични кучета разкъсаха бедрената артерия на японския посланик, който почина. Тогавашният кмет на Букурещ, впоследствие станал президент, за 3 дни очисти града от кучета. Трябва ли и с посланика в България да му се случи нещо в Шумен, та най-сетне да се предприеме нещо по този толкова наболял проблем?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *