Щъркел по асфалта (обновена)
Публикувано от TT в категория
Щъркелът на комина на старата баня в Дивдядово. Снимка от читател
„Тази сутрин започна с щъркел! Град Шумен, улица „Софийско шосе“, 9 часа на 5 януари, сняг по главния път, автомобили и… един щъркел! Вървеше си по платното. Не видях откъде е дошъл, но когато един шофьор спря автомобила си и тръгна към щъркела – предполагам, за да го отмести от пътя и евентуално да го вземе, ако е наранен, той литна по посока Шуменско плато.
Щъркелът явно си беше здрав, със здрави криле. Надявам се и някой друг да го е видял. Надявам се и да оцелее. И, кажете ми, това би трябвало да е добър знак, нали? В навечерието на Йордановден. Добър знак за Шумен! Нали?“
Това е написала на страницата си във ФейсбукДиляна Радославова от Шумен, позната на мнозина телезрители като Кака Диди. Щъркелът, който е изостанал от ятото си или просто Шумен му харесва повече от топлите страни, втори ден опъва нервите на пожарникарите. Граждани звънят на спешния телефон 112 и подават сигнали, че са го видели еди къде си из града и се тревожат, че може да го прегази автомобил или да му се случи друга беда. Сигнали подават и от екоинспекцията.
В днешния бюлетин на полицията пише, че още в понеделник в 18 часа е подаден сигнал за щъркел на кръстовището на ул. „Ген. Скобелев“ и ул. „Марица“. Изпратен е полицейски екип, който обезопасил движението в пътния участък, докато служители на пожарната се качили на елекрически стълб, за да свалят и спасят щъркела. Той обаче литнал.
Днес пак така. Този път бил кацнал на земята на кръговото на „Ришки проход“ до Бадема. Щом наближили спасителите, отлетял. В РИОСВ получавали сигнали за птицата от няколко дни. Екоинспекторите смятат, че щъркелът е възрастен, но жизнен и има шансове да оцелее, ако намира храна.
По-късно днес се разбрало, че не е бездомен, а обитава гнездото на комина на старата баня в Дивдядово.

Пак там
остана и да си оправите грешката „……..ФейсбукДиляна Радославова……“
За снимката – благодарности. Обновихме.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/11236856_1144015232316929_2723942519831425629_n.jpg?oh=eaf5a0d74249d9fe8f4f01b76727b98f&oe=57436C25
Eto vi snimka
днес се видя на ул.марица и ул. пролет, ако някой може да помогне на това красиво и величествено животно ще е добре. Успех на спасителите дано му помогнат.