С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,351

Шумен събира талантите на България

За десета поредна година Община Шумен, Училищното настоятелство при „Сава Доброплодни“ и самото училище организират Националния конкурс „Деца България пеят, танцуват, рисуват“. Събитието ще се проведе в периода 31 май – 1 2025 г., като на различни сцени в града ще се изявят млади таланти от цялата страна в три основни раздела: музика популярна, класическа и народна; изобразително изкуство и надиграване с народни танци. Официалното откриване на конкурса ще бъде на 31 май от 9:00 ч. в СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен в присъствието на журито от всички раздели и направления и официални гости, а в 9,30 ч. ще бъде награждаването на участниците в раздел „Изобразително изкуство“.

Програмата на конкурса бе представена на пресконференция в Община Шумен днес от директора на СУ „С. Доброплодни“ д-р Албена Иванова-Неделчева и координаторите на конкурса – учителите Борис Иванов – хореограф, Дарина Бошнакова – народно пеене, Емилия Божилова – естрадно пеене и Деница Спасова – изобразително изкуство.

„Конкурсът бележи устойчивост и вече 10 години се развива, утвърждава се. Обичайно в него участват от 800 до 100 млади хора, които изявяват своите способности. Благодаря и на Училищното настоятелство, както за физическата, така и за финансовата подкрепа, което ще даде възможност за изява на всеки участник“, каза д-р Албена Неделчева и допълни, че тази година конкурсът ще бъде и с участието и подкрепата на Радио Jazz FM.

В направлението „Класическа музика“ участват ученици, изучаващи струнно-лъкови инструменти, китара, акордеон, дървени и медни духови инструменти, ударни инструменти, както и класическо пеене.

В направлението „Популярна музика“ се предвижда участие на индивидуални изпълнители и вокални формации.

Народната музика е разделена в две категории: първата включва индивидуални изпълнители в областта на народното пеене и инструменталисти, свирещи на гайда, каба гайда, гъдулка и тамбура; във втората категория влизат вокали и формации на инструментални състави.

Юбилейното издание на конкурса в раздел „Изобразително изкуство“ е посветено на Деня на детето 1 юни. Целта е да вдъхнови детското въображение и творчество предостави възможност на малките артисти да изразят магията на детството изкуство, без ограничение на жанра, като техниките и материалите са по избор на участниците – акварел, темпера, маслени бои, графични техники, колаж, пано и д

В раздела „Надиграване“ участниците са разпределени в две основни училища с профил „Хореография“, професия „Танцьор“ и специализирани училища в танцово изкуство и самодейни ансамбли, фолклорни формации, танцови състави участници, каза Борис Иванов и добави, че заявка са подали за пръв път състави от Мадан и Русе, а изненадата е, че в конкурса ще участват и ученици от 3б клас на училището в Луковит. Целта ни е да превърнем в празник тези дни и да се насладим на изпълненията на младите хора, каза още Иванов.

Конкурсът „Децата на България пеят, танцуват, рисуват“ е създаден преди 10 години като регионален формат. През 2016 година той прераства в национален, привличайки млади таланти от цялата страна. Юбилейното десето издание тази година ще бъде истински празник на музиката, танца и изобразителното изкуство. В годините форумът се утвърди като престижно събитие, което предоставя изява на талантливите деца на България.

Основната мисия на конкурса е да насърчава младите творци, като им дава възможност да демонстрират своя талант, трудолюбие и артистични умения, стимулира творческите контакти и обмена на идеи между различни художествени колективи и създава среда, в която изкуството обединява и вдъхновява.

Събитието е съпроводено от участието на утвърдени представители на българската култура и изкуство, които заемат място в професионалното жури във всеки един раздел, допринасяйки с авторитет и експертност към високото ниво на оценяване и мотивацията на младите участници,

Съорганизатори на конкурса са Музеен комплекс „Панчо Владигеров“ гр. Шумен, Общински младежки дом гр. Шумен, НЧ „Добри Войников 1856“ и НЧ „Тодор Петков 1963. Медийна подкрена: Радио Шумен и Джаз ФМ.

Спомоществователи на конкурса са: Дибор ЕООД, ТЕСИ ООД, България пласт трейд ЕООД Съюз на българските композитори, Асоциацията на хореографите в България.

Заявки за участие продължават да се приемат до 25 май в раздел „Музика“ и раздел „Надиграване“.

Жури:

В раздел „Музика“ направление „Класическа музика“ председател Славил Димитров диригент на Симфониета Шумен, диригент на Младежката хорова капела и Младежката филхармония „София“ при Националното музикално училище „Любомир Пипков“ София, член на съюза на българските композитори, Росен Балкански преподавател по класическа китара в инструментален факултет на Държавната музикално академия „Панчо Владигеров“, композитор, член на Съюза на българските композитори и член на Управителния съвет на Асоциацията на китаристите в България, Калина Василева директор и диригент на симфониета Шумен, флейтист.

В раздел „Музика“ направление „Популярна музика“ председател д-р Владо Димов поп изпълнител, композитор и преподавател по поп и джаз пеене в Националната музикална академия, Кристина Иванова певица, вокален педагог, победител в Гласът на България, Славея Иванова млад шуменски талант, победител в сезон 11 на Гласът на България.

В раздел „Музика“ направление „Народна музика“ председател известният народен певец от Тракия Тодор Кожухаров, съставител на сборници с народни песни, вокален педагог, Дарина Славчева млад иитълнител, вокален педагог, преподавател по

народно пеене в Музикална Академия в град София, певица в Държавен Ансамбъл. Тракия“ Пловдив., Николай Балабанов преподавател в музикална школа град Пещера. специалност гайда и народно песие,

В раздел „Надиграване“ Анета Мутафчиева главен художествен ръководител на АНІТТ „Мадара“ Шумен и на детско-юношески ансамбъл „Звънче“ Шумен, Стоян Господинов главен художествен ръководител на АНПГ „Добруджа“ Добрич, председател доц. Галин Хинов хореограф.

В раздел „Изобразително изкуство“ председател Петьо Дамянов председател на Дружеството на шуменските художници. Ивелина Иванова „Епископ Константин Преславски“, Мариана Петкова художник. преподавател в ШУ

Сцени:

В раздел „Музика“ направление „Класическа музика“ конкурсната програма ще започне на 31.05.25 г. от 10:00 ч. в Музеен комплекс „Панчо Владигеров“ гр. Шумен.

В раздел „Музика“ направление „Популярна музика“ конкурсната програма на 31.05. 25 г. ще започне от 11:30 ч.. в Общински младежки дом гр. Шумен.

В раздел „Музика“ направление „Народна музика“ конкурсната програма ще започне на 31.05. 25 г. от 10:00 ч. в НЧ „Добри Войников 1856″ гр. Шумен.

В раздел „Надиграване“ конкурсната програма ще започне на 31.05. 25 г. от 10:00 ч. в НЧ „Тодор Петков 1963 гр. Шумен.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *