Цистерна с дупка
Публикувано от TT в категория на септември 25, 2015 | Няма коментариПлан за защита при промишлени аварии е задействан в Смядово от РД „Пожарна безопасност и защита на населението в Шумен, съобщи предиобед пресслужбата на Областния управител. Причината е теч от корозирала стационарна цистерна със сярна киселина на площадката на бившите химически заводи в Смядово. Собственик на киселината и съоръжението е „Инвестбанк“.
Сигнал за това, че река Смядовска, която преминава през общинския център, тече с жълт цвят бил получен в екоинспекцията в Шумен в 13.18 часа в четвъртък. На място бил изпратен екип, който установил, че от цистерна на бивша производствена площадка, принадлежала някога на „Мегагруп“ има изтичане на сярна киселина. Общият външен обем на съоръжението е 1000 кубически метра, но според предположенията на експертите в цистерната се очаквало да има към 250 кубика киселина.
След като бил задействан аварийният план днес сутринта на мястото на аварията пристигнаха над 12 специализирани автомобила от противопожарните служби на 5 области в страната. На място в химзавода пристигнаха шефът на „Оперативни дейности“ дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ ст. комисар Красимир Шотаров, заместник-областният управител Петко Шаренков, както и представители на ВиК, Басейновата дирекция, РИОСВ и банката-собственик.
Първоначално мнението на експертите било да се прехвърли съдържанието на авариралото съоръжение в друга цистерна. Помпите обаче засмукали въздух и се оказало, че в „танка“ има не повече от 30-ина кубически метра сярна киселина. Тогава било преценено, че течността може да се неутрализира като се обработва с хидратна вар във вдлъбнатина под преливника на яз. „Качица“ като се разрежда с изпускана вода от язовира. Междувременно проби още от четвъртък, както и от днес показали, че качеството на питейната вода е в норми, а по принцип шестте водоизточника, от които черпи вода Смядово не попадат в обсега на аварията. За всеки случай са дадени указания на населението да не ползва вода от кладенците в дворовете, както и да не вади вода за стопански нужди от река Смядовска. Заместник-областният управител Петко Шаренков декларира пред журналисти, че опасност за екосистемата в района на аварията няма. Река Смядовска се влива река Брестова, която пък е единственото местообиталище на черната мряна, обясни Шаренков и гарантира, че няма засегната риба от аварията.
Авариралото съоръжение е било на фирмата „Мегагруп“, но след като целият имот е взет от „Инвестбанк“ банката става собственик и на сярната киселина. Новият собственик на няколко пъти се опитал да продаде или дори да подари киселината но нямало желаещи. На 28 май т. г. от РИОСВ и пожарната е извършена проверка на място и е установено „сълзене“ от цистераната. Дадени са предписания проблемът да бъде отстранен до 15 юни, но в предписания срок от банката не са направили нищо да спрат теча.

Теч от цистерната е имало още през май т. г., когато на собственика „Инвестбанк“ са дадени указания да острани проблема. Това не е станало и сега банката ще бъде санкционирана.

На мястото на аварията пристигнаха шефът на „Оперативни дейности“ в пожарната ст. комисар Красимир Шотаров и заместник-областният управител на Шумен Петко Шаренков.

Рекичката мирише на киселина, въпреки, че е обработена с хидратна вар и е разредена с вода от яз. Качица.
Коментари
Няма коментари по темата.