С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,345

Треска за първолаци

558 родители са подали документи за прием на децата им в първи клас по новата електронна система, която беше разработена от Община Шумен, показва справка в специално създадения за приема сайт, където броят на подадените заявления и предпочетените училища може да се следят онлайн. Като се има предвид, че ок. 300 заявления бяха подадени в първите 24 часа от задействането на системата, а ден преди 24 май броят им беше надхвърлил 500, директори и учители са скептични, че броят на кандидат-първолаците ще достигне до очакваните от общината ок. 760 души.

Най-много родители са избрали да подадат заявления за прием в СУ „Сава Доброплодни“. Кандидатите за там по първо желание са към момента 100 има още 34, които са вписали училището като второ желание. Общо споменалите училището в заявленията си са 146. На второ място по интерес от страна на родителите е III ОУ „Д. Благоев“ – училището е първо желание на родителите на 90 деца, 27 са го посочили и като втори вариант и още 11 са го подредили на следващи места. Трета позиция е за II ОУ „Д-р Петър Берон“ с 87 заявления, в които училището е посочено като първо желание, има и 26 родители, които са го посочили като второ желание.

Драматично е положението с IX ОУ „Панайот Волов“ в Дивдядово, на което в минали години му събираха ученици от села в общината, за да има паралелки. Само шестима родители искат да дадат децата си в първи клас в Дидвядово категорично в първо желание, един родител е писал училището на второ място като първа резерва. Ако се запази тази тенденция до крайния срок 23:59 часа на 31 май „Деветото“ може за първа година да не посрещне изобщо първокласници. Сериозно отстъпление в позициите и интереса отбелязва НУ „Илия Р. Блъсков“, което се срива до 6-то място, изпреварено от НУ „Княз Борис“ I.

Т. н. райониране, което стряскаше родителите ще се окаже мъртъв текст в наредбата за прием на първокласници. Прави впечатление, че в 277 от заявленията на първо място са посочени три училища, които се конкурират така или иначе в един и същ район – СУ „Сава Доброплодни“, СУ „Йоан Екзарх Български“ и II ОУ „Д-р Петър Берон“. На места за да направят класове и поне да тръгне учебната година, уговаряли ромски семейства, които стягат куфари за чужбина наесен, поне да си класират и запишат децата, пък после да вървят където си искат.

Ето и предпочитанията към 15:00 часа на 25 май. Цифрите в скоби показват броя на родителите, които са посочили съответното училище като второ желание.

 

1.СУ „С. Доброплодни“ – 100 (34)
2.III ОУ „Д. Благоев“ – 90 (27)
3.II ОУ „Д-р П. Берон“ – 87 (26)
4.СУ „Й. Екзарх Български“ – 70 (41)
5.НУ „Княз Борис I“ – 66 (11)
6.НУ „Илия Р. Блъсков“ – 56 (22)
7.СУ „В. Левски“ – 30 (3)
8.СУ „П. Волов“ – 23 (12)
9.СУ „Тр. Симеонов“ – 18 (0)
10.VI ОУ „Еньо Марковски“ – 17 (0)
11.IX ОУ „П. Волов“- Дивдядово“ – 6 (1)

 

Личността на началния учител и на класния ръководител е най-важният фактор, от който се ръководят родителите, сочи непредставителна, но показателна анкета на фейсбук групата „Шумен днеc“.

 

За 64 души от пожелалите да отговорят това е на първо място. Едва 24 определят като важен педагогическия колектив в училището, за 17 души е важно кой е директорът и какво е управлението, след това идва материалната база и при шуменските мащаби чак на пето място се подрежда местоположението на училището.

 

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *