С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,302

Съветници „построиха“ нов булевард и „възродиха“ съборен паметник

Някога Шумен е бил в челото на редица процеси по българските земи.

Преди Освобождението първенците на града са създали първата по българските земи община – Шуменската. През последните близо 30 години политическата обстановка у нас доведе до това в ролята на старейшини на общината да се вживяват второ- и треторазредни индивиди. И като компетентност, и като морални качества.

Една от групите, които за първи път влезе в Общински съвет-Шумен впечатлява със своята активност. Целите на партията в национален мащаб се диктуват от Изток, но на местно ниво тя навярно си е поставила задачата да върне нивото на неграмотност от средата на XIX, поне ако се съди по докладните записки, които се надпреварва да внася. Пореден връх в тази дейност са две докладни записки за заседанието на Общинския съвет на 29 април. В едната се говори за бул. „Стефан Велики“, булевард, какъвто в Шумен няма. В другата се предлага имената на възрожденци да бъдат изписани по стъпалата за паметник „1300 години България“. Този паметник бе на центъра на София и от няколко години е съборен. И двете говорят за въпиюща некомпетентност. И фактът, че поправиха името на паметника няма никакво значение. Проявите на патрЕотизъм през последните години водят до още по-голямо отчуждаване на младите хора от тематиката. Ако те не са възпитани в семейството в обич към Родината, имената по стъпалата няма да го направят. Тук дори не говоря какво ще се случи на заседанията на комисията, натоварена да избере онези възрожденци, които да легнат в подножието на паметника. Колко трябва да бъдат, как да бъдат подредени – кой над/под кого да бъде, и т.н. И какво всъщност допринася за насаждането на родоболюбие изписването само на едно име, но не и на заслугите на дадената личност? Никой от общинските съветници обаче не се противопостави на тази проява на бутафорен патриотизъм. Навярно за да не бъде обвинен в национално предателство и всички човешки грехове от най-кресливата партия.

А фактът, че нито един общински съветник не обърна внимание на „новия“ булевард показва еднозначно доколко новите „старейшини” четат докладните записки. Но е сигурно, че са прочели подробно онази, предлагаща увеличение на заплатата на кмета с 15%, което автоматично ще доведе до същото увеличение и на тяхната сума.

За същото заседание съветници са внесли докладна записка за дебат по проблемите на водата. Отварям скоба, за да отбележа, че думата „дебат“ няма единствено число, но под влияние на политическия елит неправилната й форма се ползва вместо дискусия, разговор. Затварям скобата. Това е чиста доза популизъм, който няма да има никаква практическа стойност. Загубените няколко часа в препирни, обвинения и декларации за благото на шуменци ще напълнят ли яз. „Тича“, ще направят ли водата по-чиста, и най-вече с по-приемлива цена? Въпросите са риторични. Проблемите на водния сектор са на държавно ниво, задълбочени от некадърни калинки, сложени от някого уж да ги решават. В Общото събрание на „Водоснабдяване и канализация – Шумен“ Община Шумен (заедно с останалите девет от областта) е поставена в унизително положение да гледа как независимо от тяхната единна воля представителят на „Български ВиК холдинг“ гласува срещу интересите на всички жители на областта. Един държавен чиновник срещу десет кмета, избрани от гражданите. Доскоро във ВиК Асоциацията Община Шумен имаше блокираща квота, но след последното преброяване държавата побърза да намали нейния дял, и сега, за да бъде спряно поредното безумие във водната сфера е необходимата подкрепата на поне още една община. Какво може при това положение да направи Общински съвет – Шумен, освен упражнение на тема „Партиен пиар или преливане от пусто (нормативната уредба) в празно (язовира)“. Но и на тази безсмислена дискусия, извинете дебат, никой не възразява.

В един хубав стар български филм се пееше „Хора и улици, град като град, тръгваш на някъде, после назад“. Хората намаляват, улиците „боледуват от шарка”, Шумен е тръгнал на някъде, а общинските съветници вървят назад.

Шумен като Шумен през 2025-та.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *