С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,134

Ремонтът на бул. „Симеон Велики“ и 4 улици се забавя

Часове преди крайния срок вчера ДЗЗД “Енерго-Делчев 2024” внесе жалба по обществената поръчка за рехабилитация на бул. „Симеон Велики“. В сдружението влизат „Енергоинвестинженеринг“ ЕООД и „Делчев Инженеринг“ ООД, но то бе отстранено на по-ранен етап от общинската комисия по избор на изпълнител.

Това ще наложи стартът на проекта да се забави. За изпълнител на обекта бе избран „Автомагистрали „Черно море“ АД, но обжалването ще забави старта на реконструкцията, която възлиза на малко над 23 млн. лв.

Така вместо да обяви на пресконференция днес старта на проекта и изпълнителя на обекта, на кмета проф. Христо Христов му се наложи да съобщи за отлагане началото на строителните дейности до произнасянето по жалбата. „Докато не се приключи случаят с разглеждането на жалбата ние не можем да кажем, че имаме изпълнител. Очаквахме днес да обявим, че изпълнителят стартира с ремонта на „Симеон Велики“, но за съжаление трябва да изчакаме резултата от жалбата“, каза Христов. Заедно с него допълнителна информация по проектите дадоха зам.-кметът по строителство инж. Ваньов и началник на отдел Анатоли Николов.

Проектът предвижда цялостна реконструкция на двете платна от Томбул джамия до Детелината до Индустриалния парк, изграждането на нови тротоари, бордюри, велоалеи от северното и южното платно, пешеходна зона, озеленяване.

Кметът съобщи още за забавяне на ремонтните работи и по улиците „Университетска“, „Лозенград“, „Червена роза“ и „Дедеагач“, които бяха част от проекта за подмяна на канализация, т. нар. ИСПА 2. Оттогава са минали повече от 10 години и всички гаранции са изтекли. Тогава изпълнител на обектите е Обединението „Аква билд“, което включва фирмите „Станилов“  ЕООД“, „Джи пи груп“ АД, „Интегрирани водни проекти“ ООД, „Райкомерс конструкшън“ ЕАД и „Агуа резидиос и медио амбиенте“ АД. Последната фирма е със седалище в чужбина. а част от фирмите-изпълнителки вече не съществуват. Целта на общината е да се предяви гаранционна претенция към изпълнителите, поради което е подаден молба в Районен съд-Шумен за обезпечаване на доказателства е по чл. 207 от ГПК. Това предвижда съдът да назначи вещо лице, което да присъства по време на цялостната рехабилитация и да удостовери откритите нередности, за да може общината след това да предяви претенции за някогашната гаранция. Христов ще иска среща с ръководителя на Районен съд – Шумен, за да поиска ускоряване на процедурата.

За преасфалтирането на тези улици са заделени средства от 20-милионния банков заем на общината, но преди това общината ще ремонтира некачествените ВиК участъци, които предизвикват пропаданията.

За ремонт на канализацията са заделени от общинския бюджет 2,109 мл.лв. „Сумата не е малка и не можем да си позволим да не опитаме всичко възможно да си я възстановим от фирмите, извършили ремонта по подмяна на канализацията. Няма да е лесно, някои от фирмите вече не съществуват, но ние ще направим всичко възможно да върнем тези пари на шуменци“, каза Христов.

За разлика от бул. „Симеон Велики“ и улиците по ИСПА 2, ремонтът на бул. „Ришки проход“ върви по график, каза кметът. Той отново потвърди, че асфалтирането му ще приключи до Нова година. Паралелно с това, ще бъдат извършени дейности за отводняване на най-ниската част на булеварда в местността Сусурлъка, което да прекрати наводняването на булеварда при всеки дъжд, каза Христов. За догодина кметският екип предвижда да бъде направен пътя от бул. Ришки проход до Барбароса.

Ремонтът по “Ришки проход” върви в график.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *