С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,557

Разясняват задълженията при управление на тротинетки

Информационна кампания сред подрастващите за индивидуалните електрически превозни средства се проведе в ПТГ „Симеон Велики“ във Велики Преслав. Ученици от 8, 9, 10, 11 и 12 клас бяха запознати от инсп. Мирослав Василев и младши полицейски инспектор Захари Стоев за изискванията, правилата и препоръките за безопасно придвижване, които подрастващите трябва да знаят. Полицейските служители запознаха учениците с възрастовите ограничения, правилата и отговорностите на водачите на ИЕПС и промените в Закона за движение по пътищата.

От ОДМВР-Шумен напомнят кои забрани трябва да се спазват:

Нямаш право да управляваш ИЕПС, ако не си навършил 16 години.

– Забранено е да се движиш с ИЕПС в тъмната част на денонощието.

– Задължително трябва да управляваш ИЕПС с каска.

– С ИЕПС не трябва да превозваш други хора или да водиш животни.

– Трябва да се движиш с ИЕПС само по велосипедната алея, а ако няма такава – най-близо до дясната граница на платното за движение.

– Докато управляваш ИЕПС, нямаш право да използваш мобилен телефон, друго мобилно устройство за комуникация или друго средство, отклоняващо вниманието, освен устройство, позволяващо използването му без участието на ръцете.

– Забранено е да се движиш с ИЕПС по площите, предназначени само за пешеходци.

– Забранено е да паркираш в паркове, градини, площади, детски и спортни площадки, зелени площи, площи само за пешеходци, тротоари, пред входовете към метростанциите или на сгради, спирки на превозните средства за обществен транспорт, пътеки за преминаване и пред рампи за достъп на хора с увреждания.

– Забранено е да се движиш по пътната лента или по платното за движение, които са само за движение на превозни средства от редовните линии за обществен транспорт.

– Забранено е да се движиш по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост е над 50 км/ч.

– С ИЕПС имаш право да развиваш скорост само до 25 км/ч.

– Не трябва да се движиш успоредно до друго пътно превозно средство или да се държиш за него.

– Трябва да държиш кормилото с ръка.

– Забранено е да извършваш скокове с ИЕПС.

– Забранено е да управляваш ИЕПС на едно колело.

– Ако пресичаш пешеходна пътека, трябва да слезеш от ИЕПС и да го буташ (да пресечеш на собствен ход).

– ИЕПС винаги трябва да е с изправни спирачки. В тъмното и/или при намалена видимост трябва да включиш светлините на ИЕПС, а ти – да ползваш свелоотразителна жилетка или елементи върху видимата част на облеклото.

– ИЕПС трябва да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ по чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *