С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,344

Поредният чужд брат

В дните преди 24 май обществеността беше изненадана от информацията, че Шумен ще се побратимява с арменския град Арташат. Аргументи за необходимостта от това поредно побратимяване и информация за това кой и защо е предложил точно този град, не бяха съобщени, въпреки обилните прессъобщения, които всеки ден преливат от страницата на Община Шумен. Двамата кметове подписаха меморандум за намерения за побратимяване, а проф. Христо Христов обяви, че ще внесе в Общинския съвет предложение за подкрепата на документа. Само че процесът трябва да е обратен – Общинският съвет, след анализ и обсъждане, да упълномощи кмета да работи за побратимяването с даден град.

Но по-важният въпрос, на който трябва да се даде отговор, е необходими ли са подобни побратимявания на Шумен?

С какво те допринасят за развитието на Шумен и какво Шумен е дал на побратимите си?

Някой може ли да изброи с колко града е побратимен Шумен?

Някой спомня ли си, че Шумен беше побратим с Магдебург в Германия?

Някой спомня ли си името на френския град, с който Шумен се беше побратимил, освен общинските служители, които отидоха на безплатна разходка до него преди повече от 10 години? За сведение, казва се Макон и там са родени поетът Алфонс дьо Ламартин и футболистът Антоан Гризман.

Някой спомня ли си, че Шумен е побратимен с китайския Джънджоу – 7-милионен град в поднебесната империя. Тогава общински служители и съветници (за сметка на местния бюджет) и бизнесмени (за своя сметка) направиха две екскурзии до Китай и се върнаха с приказки за гостуване на монасите от Шаолин и привличане на треньори по тенис на маса. А общинските съветници от делегацията почерпиха колегите си пушачи с ароматни китайски цигари. Още се носят легенди за това как местен политик се е преобличал с костюм на самолетната писта, защото китайските домакини не са искали да посрещнат шуменската делегация, ако не е в официални дрехи. А кой е направил компрометиращи снимки на членове на делегацията може само да се гадае.

Най-здрави са връзките с втория град в Унгария – Дебрецен. Но в какво се изразяват контактите с него, освен доскоро с размяна на делегации? Този красив и подреден град с богата история – университет там е основан през 1538 г., а Лайош Кошут обявява независимостта на страната по време на Унгарската революция от 1849 г., е известен и с Карнавала на цветята, стартирал през 1966 г. Само това да бяха взели шуменските общинари, които през годините се разхождаха до него, пак щеше да е добре. А не такива фестивали вече да се провеждат в Бургас, Варна и другаде у нас.

И достатъчно добър брат ли е Шумен на някои от градовете, с които има договор?

Какво направи Шумен за побратимения Херсон след началото на войната в Украйна? Нищо.

Какво направи Шумен за Петах Тиква в Израел, с който имаше връзки в началото на века, след началото на палестинския терор? Нищо.

Сега не е удобно да се каже, че Шумен е побратимен с цели три руска града – Барнаул, Казан и Подолск. Връзките с втория и третия град прекъснаха преди десетина години, а тези с първия не е ясно кога са били.

Ще се изненадате от информацията, че Шумен е побратим с Маями и старата столица Филаделфия в САЩ, както и с финландската столица Хелзинки. Навярно и общинарите не знаят, иначе досега да са прелетели няколко пъти над Атлантика. Какво ли не пише в УикипедиЯ, но дори и тя не си спомня за Турне – най-старият град в Белгия, посетен преди 16 години от шуменски братя и сестри, начело с кмета и председателката на Общинския съвет, по време на традиционния годишен фестивал.

На Деня на Шумен тази година делегации имаше само от Дебрецен и Браила, но те бяха представени не от кметовете си, а от служители с по-нисш ранг. Да видим какъв ще бъде съставът на шуменската делегация, когато визитите бъдат върнати.

Побратимяване само за това някой да си пише съмнителен актив и да има къде да ходи с обществени средства, не е необходимо. Всяка кандидатура трябва да се обсъжда сериозно преди да се направят стъпки за побратимяване. Наложително е да се изработят ясни критерии за градовете, с които ще се побратимява Шумен, сред които брой население, история, култура, икономика.

Ясно е, че никой общински съветник няма да гласува против побратимяването с арменския град. За да не се изложим пред чуждите гости и да не обидим арменския (но тук може да бъде всеки друг) народ. Но е (почти) сигурно, че това побратимяване в най-добрия случай ще завърши с няколко екскурзии и след десетина години никой няма да го помни.

Кому (и за какво) е нужен поредният побратимен град?

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *