С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,345

Пешеходна пътека за … никъде

Темата за състоянието на пътната маркировка в Шумен често-често се коментира в различни форуми от гражданите, обикновено с отрицателна конотация. Понякога пътеките се изтриват толкова бързо, че да се чудиш дали за целта не са ползвани водни боички. Призивите пешеходните пътеки да бъдат обновени са почти непрекъснати.

Обикновено опресняването на боята се случва в първите дни на септември, преди началото на учебната година. Но тези дни в града се появи не подновена, а изцяло нова пътека – на кръстовището на улиците „Цар Иван Александър“ и „Климент Охридски“. Похвално, но… прясно боядисаната пътека тръгва от никъде (стена) и стига до никъде (стълби).

Не е ясно дали новата пътека е част от Генералния план за организация на движението в Шумен, утвърден в понеделник от експерти и чакащ да бъде гласуван от Общинския съвет. Но е сигурно, че не отговаря на Закона за движение по пътищата. От 2007 г. по смисъла на този закон: „Пешеходна пътека“ е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение“. Разпоредбата в последното изречение, която много често шофьорите не знаят, ясно указва що е пешеходна пътека и къде се разполага на кръстовищата.

Новата пътека се е „разминала“ с 2-3 метра с разпоредбата. И въпросът е кое е по-голямо нарушение – дали минаването по очертана пътека, която не отговаря на закона, или пресичането в съседство по немаркирана пътека, която отговаря на закона. Но всъщност по-дълбокото разминаване е в това, че неволно пешеходците ще правят нарушение на един закон. И пътят от тук до неспазването и на други закони става още по-къс.

Намерението сигурно е било добро, но новата пътека не допринася с нищо за безопасността на хората. Тя за пореден път само осветява остър дефицит на компетентност.

Дано в новият Генерален план за организация на движението в Шумен (а и в други общински документи) няма такива разминавания с писаните правила. Защото те (разминаванията) водят до там, за където не сме тръгнали, тоест до никъде.

Пешеходна пътека на ул. „Кирил и Методий, която никой не ползва. Всички пресичат по протежение на тротоара.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *