Трябваше ли България да въвежда еврото?

or

гласували: 9,053

Отиде си Димитър Димитров, бивш директор на ДКТ „В. Друмев“

На 72 години ни напусна Димитър Димитров, бивш директор на ДКТ „В. Друмев“ в Шумен.

Завършил ВИТИЗ „Кр. Сарафов“ през 1978 г. Актьор, каскадьор в киноцентър „Бояна“, режисьор, драматург, директор на театрите: Ловеч – от 1990 до 1992, на Шумен в периода: 1992 – 1994 и от 2017 до 2022 г. Преподавател в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ от 1994 до 2000 г.

През 1994 г. получава покана да оглавява международни проекти по драматургично писане за международната организация INTERPLAY, Сидни, Австралия. Изнася лекции по творческо писане и иновативни изразни средства на съвременните сценични изкуства в James Cook University, Townsville, Australia. От 2000 до 2017 г. живее в Канада без да спира работата си като драматург и режисьор. През 2005 г. създава Международен Клуб на Таланта в Торонто, Онтарио, Канада (International Talent Club, Toronto, ON, Canada). 2008 създава фондацията Art Education Support, Toronto, ON, Canada, целяща стимулиране и подпомагане на обучение в сферата на изкуствата на младежи от цял свят

Докато е в Канада популяризира българското изкуство и култура, като включва български драматурзи в различните международни формати и прояви. Осигурява филмите и спонсорира българското участие на филмовия фестивал на европейските страни в Торонто 2007 г. и 2008 г.

2013 г. създава конкурс „Драматургия за деца“, който има пет издания в Канада.

Негова е идеята и създаването на фестивалите „Нова българска драма“ в Шумен и „Вълшебната завеса“ в Търговище. И двата фестивала продължават да се реализират.

Създател е и на фестивала „Театър за мир“ по време на войната в Босна с проведени две издания.

Пиеси на Димитър Димитров и негови постановки са играни както на българските театрални сцени, така и в чужбина.

Поклон пред паметта на актьора, режисьора и драматурга Димитър Димитров!

Поклонението ще се отслужи на 18.08.2025 г. от 13:30 ч. в църквата на Софийските Централни гробища. @

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *