С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,279

Операция „Чухал“

Прилича на кукумявка, но не е.

Прилича на кукумявка, но не е.

Малко птиче с „физиономията“ на сова или кукумявка открили тази сутрин работници в Градската градина. Тъй като кукумявките са защитен от закона вид с идентификацията на пернатото и по-нататъшната му съдба се заеха експертите от РИОСВ.

 
Жълтоокото пернато изпаднало от гнездо, а тъй като още е малко и не може да лети нямало и как да се върне при „семейството си“. След леко колебание на експерта от РИОСВ Деян Спасов, че птичката може би е кукумявка и консултация със спасителния център за диви животни в Стара загора се оказа, че бедстващото животинче е Otus scops – чухал, наричан още малка ушата сова или кюхало – граблива птица от разред совоподобни.

 

 
Чухалът също е защитен вид у нас в приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие, а в червения списък на световно застрашените животни IUCN Red list видът се води като незначително засегнат.

 
Чухалите образуват постоянни двойки. В началото на размножителния период мъжкият непрекъснато “чуха”. Той повтаря своето обаждане по 20 – 22 пъти в минута, оттам му идва и името. Партньорите обичат да се натискат – притискат се един в друг и ровят оперението на другия с клюн. Мъжките са много ревниви – пазят семейното гнездо и ако доближи – няма да се поколебаят да нападнат и човек. За изхранването на потомството се грижи мъжкият индивид – той носи храната, а женската само я разпределя на порции. Докато е на лов мъжкарят, майката пази птичките, а като поотраснат и тя тръгва на лов.

 
Всички кърмачки, които се оплакват, че трябва да се събуждат нощем да си помислят за чухалките – хранят малките и през нощта в продължение на 6 часа като правят между 75 и 105 курса. Малките напускат гнездото след третата седмица, но разчитат на домашна храна от родителите си докато станат на 40-45 дни и овладеят сами изкуството на летенето. Ако няма достатъчно ядене се наблюдава канибализъм – по едрите пиленца изяждат най-малкото.

 
„Нашето“ пиленце ще бъде върнато на дървото, от което е паднало. Достатъчно е да бъде качено на едно по-високо клонче и да писука – родителите му няма да го оставят в беда и ще дойдат да си го вземат.

 

Това птиче е на 2-3 седмици.

Това птиче е на 2-3 седмици.

Експертът от РИОСВ Деян Спасов се консултира за чухалчето с центъра в Стара Загора.

Експертът от РИОСВ Деян Спасов се консултира за чухалчето с центъра в Стара Загора.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *