Обединени баби за Еньовден
Публикувано от LS в категорияМараш и Салманово забравиха за вековната конкуренция между двете села и събраха бабите си заедно да отбележат Еньовден в градинката пред читалището в Мараш. През последните години денят в който източноправославната християнска църква чества Рождение на св. Йоан Кръстител не е отбелязван в Мараш, а от НЧ „Христо Ботев – 1907“ решили да възобновят традицията, за да я видят и младите. Обичая трябваше да го разучават и марашките баби. „Кът` няма някои стари жени да ни научат!“ – обясни липсата на опит 70-ина годишната Павлинка Маринова от групата за автентичен фолклор в читалището. За да се получи празникът решили да поканят „колежките“ от НЧ „Развитие -1895“ в Салманово. Още повече, че там в групата участвали и млади момичета.
В първия миг на срещата на двете групи аха-аха да преминат искри и реплики, но песните бързо заличиха различията и гласовете на Мараш и Салманово се смесиха в едно. Баби и моми минаха под еньовденския венец, после който имаше пръстенче го пусна в менче в мълчана вода и в смях и закачки Денка Данева от Салманово направи наричания за бъдещето на притежателката на пръстена.
Според народа, на Еньовден започва далечното начало на зимата – казва се „Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг“. Вярва се, че сутринта на празника, когато изгрява, Слънцето „трепти“, „играе“ и който види това, ще бъде здрав през годината. Точно по изгрев, всеки трябва да се обърне с лице към него и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината, а очертае ли се наполовина – ще боледува.
Вярва се, че преди да „тръгне към зима“ слънцето се окъпва във водоизточниците и прави водата лековита. После се отърсва и росата, която пада е с особена магическа сила. Затова всеки трябва да се измие преди изгрев в течаща вода или да се отъркаля в росата за здраве.
Вярва се, че на сутринта на празника, щом изгрее слънцето, която мома първа го види – ще има пари и от здраве няма да се отърве. Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрева на слънцето. Жените – баячки, магьосници, ходят сами и берат билки, с които после лекуват и правят магии. Набраните за зимата билки трябва да са „77 и половина“ – за всички болести и за, болестта без име.
Коментари
Няма коментари по темата.