Кукленият спектакъл „Скадинди Лапер“ гостува на Шумен
Публикувано от DR в категория на ноември 8, 2025 | 1 коментар
На 13 ноември 2025г. от 11:00ч. в танцовата зала на Общински младежки дом – Шумен, ще бъде представен куклен спектакъл за деца – „Скадинди Лапер“, по едноименната приказка на Димитра Попова. Спектакълът е дело на екипа на Театрална формация „Сенджу“.
Пиесата разказва за костенурчето Польо, което е различно – родено без коруба. Поради това то не може да играе с другите костенурчета и се чувства тъжно и отритнато. Неговата мечта е да има не каква да е коруба, а такава като на дядо си – коруба-библиотека. То предприема опасно пътуване и се изправя пред много предизвикателства, но не се отказва да сбъдне мечтата си.

Димитра Попова е завършила Актьорство за куклен театър в класа на проф. Румен Рачев, магистър е по „Образователен и терапевтичен куклен театър“ и води курсове „Куклотерапия за деца“ на възраст 5-10 години. В работата си, тя вижда нарастващата необходимост да се обръща все повече и по-специално внимание на всяко едно дете, а изкуството е именно един от най-силните инструменти за положително влияние. Това я кара сама да създаде пиеса, която да се позовава изцяло на приказкотерапията и чието изиграване с кукли да бъде само по себе си „куклотерапия“. Пиесата помага на децата, които са родени „различни“, да не се отказват от мечтите си.
Театрална формация „Сенджу“ е независима организация, която развива проекти и спектакли в сферата на кукления театър. Тяхна творческа цел е да създават качествени произведения за деца, в които майсторството на кукловоденето да е на най-високо ниво. Това е първият техен спектакъл, базиран на авторска приказка, при това българска.
Приказката е част от детската книга „Скадинди Лапер“, която зрителите на спектакъла ще могат да закупят с автограф от авторката.
Постановката е подходяща за деца от 4 до 8г.
Спектакълът е резултат от колективната работа на голям екип от млади и вдъхновени професионалисти:
Автор: Димитра Попова
Режисьор: Любомира Костова
Сценография и кукли: Юлия Лачева
Композитор: Емелина Горчева-Димова
Стихове: Йоана Мирчева
Вокален педагог и дизайн осветление: Гьорги Георгиев – Антика
Кукли: Нина Станева, Елена Цонкова и Емилия Ковачева
Декор: Свилен Николов, Марин Пановски и Жени Лачева
Смесване и мастеринг: Алекс Нушев, ANP music productions
Участват: Димитра Попова, Светослав Тихолов, Ангел Калев
Продуцент: Калоян Николов, „Рубекула“
Събитието се организира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“!

VybQVZjZESNeDsYINIydT