Кръгла маса във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“
Публикувано от DR в категория на май 14, 2025 | Няма коментари
Кръгла маса на тема „Съвременни предизвикателства в инженерното образование в контекста на отбранителните технологии“ се проведе днес в Шумен във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ към Националния военен университет „Васил Левски“. Водещ на форума бе проф. д-р инж. Красимир Калев. Събитието събра на едно място водещи представители на академичната общност, местната власт, научни институции и отбранителната индустрия в България.
В рамките на събитието бяха обсъдени ключови въпроси, свързани с бъдещето на инженерното образование в сферата на отбранителните технологии. Сред основните акценти бе предложението за разкриване на нова специалност – „Енергетични материали и боеприпаси“, която да се предлага в образователно-квалификационните степени „Бакалавър“ и „Магистър“. Идеята е тя да бъде развита НВУ „Васил Левски“, където вече работят утвърдени преподаватели с експертиза в тази област. Участниците подчертаха необходимостта от адаптиране на учебните програми към нуждите на съвременната отбранителна индустрия, като акцент беше поставен върху направления като машиностроене, нови материали, електроника, мехатроника и изкуствен интелект.

Особено внимание беше обърнато и на недостига на подготвени кадри, който затруднява развитието на сектора. Идеята за разкриване на специалността „Енергетични материали и боеприпаси“ беше приветствана от представители на отбранителната индустрия, които ясно заявиха нуждата си от млади специалисти с подобен профил. В тази връзка бе споделено мнение, че е необходимо по-тясно сътрудничество между университетите и индустрията, както и реализация на съвместни проекти с организации от НАТО, ЕС и Министерството на отбраната по линии на Европейския фонд за отбрана.

На кръглата маса участваха ръководството на НВУ „Васил Левски“ в лицето на бриг. генерал д-р инж. Станчо Кайков, декани и заместник-декани на факултетите „Артилерия, ПВО и КИС“, „Логистика и технологии“ и „Сигурност и отбрана“, началници на катедри от факултет „Артилерия, ПВО и КИС“, както и представители от водещата катедра „Въоръжение и технологии за проектиране“ към същия факултет.
От страна на местната власт участие взе заместник-кметът Николай Колев с ресор „Икономическо развитие“.
Българската академия на науките беше представена от доц. д-р инж. Добрин Ефремов, заместник ръководител на Центъра по хидро- и аеродинамика.

В дискусията се включиха и представители на 8 водещи български предприятия от сферата на отбранителното и военното производство, сред които: Арсенал АД – гр. Казанлък, Вазовски машиностроителни заводи ЕАД – гр. Сопот, Аркус АД – гр. Лясковец, Оптикс АД – гр. Панагюрище, Оптикоелектрон Груп АД – гр. Панагюрище, Сейдж технолоджис ООД – гр. София, НИТИ ЕАД – гр. Казанлък и Терем-Ивайло ЕООД – гр. Велико Търново.
Кръглата маса даде възможност за реален диалог между образователните институции, научната общност и отбранителната индустрия с цел намиране на устойчиви решения за модернизация на инженерното образование в България и по-добра подготовка на кадри за стратегическия сектор на националната сигурност.
Коментари
Няма коментари по темата.