Кой е шефът на човешкото тяло?
Публикувано от DR в категория на март 5, 2025 | Няма коментари
Малките откриватели от 1. клас в СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен се впуснаха в научно приключение по време на интерактивен STE(A)M урок по родинознание. Темата „Изследователи на човешкото тяло“ ги запозна с основни органи като мозъка, сърцето и белите дробове. Децата имаха възможността да научат важни факти за функциите им, като се запознаха с тяхната роля в организма и как те работят заедно, за да поддържат живота.
Урокът е първият от поредицата, който педагози от СУ „Сава Доброплодни“ ще представят по време на „Иновации в действие“, програма на МОН, чиято цел е да насърчи иновативните практики в образованието чрез обмен на добри идеи и методи между училищата. Пред погледите на учители и ученици от СУ „Екзарх Антим I“, гр. Казанлък, 107. ОУ „Хан Крум“, гр. София и ПГЕБ „Проф. д-р Асен Златаров“, гр. София по забавен начин първокласниците задълбочиха знанията си по анатомия, като освен това приложиха много въображение и креативност, показвайки, че науката може да бъде достъпна и вълнуваща, особено когато теорията се превръща в практика.

С помощта на началните учители г-жа Росица Бутанска и г-жа Яна Кубадинова, децата изработиха с подръчни материали модел на човешкото тяло. За гръден кош им послужи туба с вода. От най-обикновени материали като торбички за белите дробове и сламки за дихателната система първокласниците визуализираха как работи белият дроб и как преминава въздухът през тялото. Освен това, те използваха балони, кухненска хартия и брашно, за да демонстрират как изглежда мозъка. Отново с материали от бита като пластмасови чашки, сламки и вода показаха нагледно как сърцето изпомпва кръвта.

Гостите от трите училища имаха възможност да наблюдават и интердисциплинарен урок, обединяващ предметите история и цивилизации, география и икономика и изобразително изкуство. Заедно с учениците от 5. клас педагозите се потопиха в света на Древен Египет, за да изследват „Красотата на египетските накити“. С помощта на своите учители – г-жа Теодора Мишева по история и цивилизации и г-жа Галена Неделчева по човекът и природата, петокласниците надградиха своите знания за материалната и нематериалната култура на египтяните. По време на практическата част учениците бяха разделени на 4 групи. Всеки екип изработи характерни за египетската култура накити. Напътствани от г-жа Виолета Петрова – учител по изобразително изкуство, децата изработиха гривни и колиета и играта „Морски шах“ с египетски знаци. Полъх от древността донесоха ароматите на парфюмът и помадата, които петокласниците направиха сами, използвайки мед, алое, спирт, дестилирана вода и ароматни масла.
Въпреки наситената програма в първия ден от четиридневното обучение, гостите имаха възможност да разгледат базата на най-голямото по брой ученици училище в Шумен, като бяха възхитени от големия брой реновирани класни стаи, арт ателиетата за обучение по изобразително изкуство и индивидуален инструмент и СТЕМ центъра.



Коментари
Няма коментари по темата.