С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,351

Кметът на Венец: Готови сме с проекти

Как се отрази пандемията на малките общини? Как община Венец помогна на своите жители в условията на кризата? Какъв ще бъде бюджет 2021? – с тези въпроси репортер на Шмоко.бг се обърна към кмета на община Венец Нехрибан Ахмедова. Тя е кмет на община Венец от 2007 година. Родена е на 1 май 1974 година в Шумен, завършила е Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ с образователно – квалификационна  степен магистър „Учител по математика и информатика“, от 2016 година е магистър по „Право“ с диплома от Великотърновския университет „Св.Св. Кирил и Методий”. Семейна, с две деца.

– Г-жо Ахмедова, вече близо една година общините в България работят в условията на ограничения, наложени заради пандемиятаот COVID-19. Как това се отрази на функционирането на Община Венец?

– Пандемията от COVID-19 изправи човечеството пред сериозно изпитание. Въпреки трудностите и предизвикателствата пред които беше изправена администрацията, успяхме да запазим нормалното функциониране на общината в условията на пандемията. Но въпреки всичко с огромни усилия приключихме успешно реализацията на важни за общината проекти.През изминалата година приключи изпълнението на проект „Реконструкция и рехабилитация на улици в населени места на община Венец“ по Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. По проекта е извършена реконструкция и рехабилитация на 8 улици в четири населени места в община Венец.Също така приключиха строително-монтажните работи по проект  „Повишаване качеството на живот и създаването на оптимална жизнена среда, чрез реконструкция на водопроводна мрежа в населени места на територията на община Венец“ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. В рамките на проекта е извършена реконструкция на водопроводните мрежи в три населени места – с.Ясенково, с.Капитан Петко и с.Боян.С проект „Рехабилитация на площадното пространство пред Народно читалище „Изгрев – 1929“ с. Венец“ изцяло обновихме и придадохме изящен и реновиран вид на площадното пространство пред читалището в с.Венец. Цялата територия на площада е оформена с нови настилки и е оформен кът с беседка, пейки с перголи.През 2020 година приключи изпълнението на проект „Изграждане на спортна площадка в с. Боян, община Венец по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. По проекта е изградена многофункционална спортна площадка в с. Боян, община Венец, с ярка трислойна акрилна настилка с гумена подложка. Спортната площадка съчетава няколко вида спорт- минифутбол, баскетбол, волейбол, хандбал и др.Също така са изпълнени мерки за енергийна ефективност в комбинирана сграда с.Венец по проект „Красива България”. По проекта е изградена нова покривна конструкция, старата дървена дограма е сменена с нова PVC, положена е топлоизолация и мазилка по фасадите, подменена е настилката пред входа на лекарските кабинети с нова от бетонови плочи и е изградена мълниезащитна инсталация. С изпълнените дейности по проекта са подобрени условията за предоставяне на административни, социални и здравни услуги на населението. Създадена е по-добра атмосфера на работещите в административната сграда, както и по-приятна среда за обслужване на жителите на Община Венец.

– В големите общини се забеляза през годината срив в собствените постъпления от местни данъци и такси, при вас успяхте ли да си изпълните бюджета за 2020 година?

– Ковид и икономическата криза неминуемо се отразиха и на община Венец. Никой не очакваше, че ще се сблъскаме с тази невиждана пандемия и последвалата я криза. Това предизвикателство промени всичко и всички нас. Накара ни да оценим по един нов начин човешкия живот. Трябваше да се защити здравето на хората и в същото време общината да продължи да работи. Кризата с Covid-19 предизвика значително намаление на постъпленията в общинските бюджети, поради въвежданите ограничителни мерки за бизнеса и населението, при непрекъснато увеличаващи се като обем и обхват непредвидени разходи във връзка с преодоляването на последиците от нея. През миналата година в някои дейности постъпленията бяха под 5% спрямо плана. Давам пример с  приходите от наем имущество, общинските такси за ползване на пазари, тротоари и др., както и приходите от административни услуги. Но от друга страна реализирахме ръст на данъчните приходи и приходите по отношение на сделките с недвижими имоти, тъй като се видя, че този сектор не е засегнат от кризата.

– Стигнаха ли до хората в общината и до собствениците на фирми мерките на правителството за компенсиране на загуби в резултат на коронавируса?

– Много работещи родители,  чиито деца не посещаваха училище или детска градина поради въведени ограничения във връзка с извънредното положение или извънредната епидемична обстановка, успяха да се възползват от месечна целева помощ за семейства с деца до 14-годишна възраст. Тези помощи бяха отпуснати от Агенция за социално подпомагане чрез Дирекция „Социално подпомагане”.

– Като общинска администрация имате ли механизми, с които да помагате на хората в такава ситуация?

– Във връзка с безпрецедентните предизвикателства, свързани с пандемичен взрив на заболяването от вируса COVID 19 се наложи мобилизиране на допълнителни ресурси за превенция и осигуряване достъпа до услуги на уязвими лица, вкл. хора с увреждания или в невъзможност от самообслужване, които са застрашени в най-голяма степен от COVID-19, както и за лица в карантинен период. Това се осъществи с изпълнението на „Предоставяне на патронажна грижа на територията на Община Каспичан и Община Венец“ по “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3” на ОПРЧР. Общо 39 лица от уязвимите групи, в това число и карантинирани лица се възползваха от услугите по проекта.През периода 01.05.2020 г. – 31.12.2020 г. по проект  „Целево подпомагане с топъл обяд в Община Венец” по Целева програма „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация – 2020 г.” , финансирана  от националния бюджет,  чрез Агенцията за социално подпомагане 170 потребители от 13 – те населени места на Община Венец, всеки работен ден получиха безплатен топъл обяд и поне веднъж седмично десерт.

– При тези условия как ще изглежда бюджетът ви за 2021 година?

– Бюджет 2021 г. ще бъде първият общински бюджет съставен, приет и изпълняван в условията на извънредна епидемична обстановка. Никой не знае какво предстои, но за съжаление, ако бъдем реалисти, очаква ни трудна година, която няма да е по-различна от 2020-а. Мнението на финансистите е, че ако в края на 2021 г. стигнем нивото на 2019-а, ще бъде добре, затова и ние с екипа така разписахме бюджета за следващата година. С цел ограничаване възможността за поемане на финансово необезпечени разходни ангажименти и на риска от влошаване на фискалните показатели на общината, приложен е консервативен подход при прогнозиране на общинските приходи.  Макрорамката на бюджета за 2021 година е 9,8 млн. лв., в това число: държавна отговорност-5,0 млн. лева и общинска отговорност- 4,8 млн. лева, в т.ч. 2 млн.лева поет дългосрочен общински дълг за реконструкция на уличната мрежа в трите населени места с подновена водопроводна мрежа от ПРСР – в с. Боян, с. Капитан Петко и в с. Ясенково. Размерите на всички държавни трансфери са увеличени спрямо предходната година, като бележат най-високите стойности през последните години. А що се отнася до местните приходи – нивото на имуществени данъци е увеличено спрямо 2020 год. Разчетени са 393 хил. лв. при 348 хил. лв. през 2020 г. По-големият бюджет в частта на данъчните приходи за 2021 г. е донякъде изненадващ, но всъщност е резултат от добрата данъчна политика на общината. Друг е въпросът, че техният размер не е променян от години.  По време на криза не е честно да се вдигат данъците. На хората и без това им е трудно. Целта ни е бюджетът да бъде реален и изпълним, съобразен с приходите. Средствата в разходната част на бюджета са нараснали с 2,4 млн. лв. спрямо 2020 г. За заетите в образованието са с ръст 15,5 %, в здравеопазването – с 10 %, за социални услуги – с 11,5 %, за функция „Култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело“ – с 8,6 %, за капиталови разходи – с 5%.

– Общините очакват да започне финансирането на нови идеи и проекти с евросредства. Каква е готовността на Община Венец в това отношение? Имате ли готови проекти? За какво ще поискате пари?

– Имаме пълна  проектна готовност за обекти както от техническата, така и от социалната и образователната инфраструктура на община Венец.  Но най-значимите проекти, които чакат финансиране и които, ще бъдат първите проекти, с които ще кандидатстваме веднага след отваряне на приемите по еврофонодовете са:  проектът за модернизиране и изграждане на улично осветление със светодиоден източник във всички населени места на общината; проектът за реконструкция на централния площад в с. Ясенково, проектът за въвеждане на мерки за енергийна ефективност и благоустрояване на дворното пространство на СУ „Никола Й. Вапцаров“ с.Венец и проектът за преустройство на бившо училище с. Борци в Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ).

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *