„За“ и даже „против“
Публикувано от TT в категория на януари 14, 2016 | 2 коментара
Вариантът на Младенов&Лалов.
Нито един от двата проекта за паметник на поета Иван Пейчев не получи категорично одобрение или отхвърляне на общественото обсъждане днес. И в двете предложения обсъждащите намериха и достойнства, и кусури. В крайна сметка, твърде е вероятно общественият съвет, който организира честването на 100-годишнината на поета, да си промени заданието, ако прецени.
Най-категоричен беше летецът от запаса Николай Калев. Той каза, че нито един от проектите не му харесва и че нито един от авторските колективи не е уловил бохемската бунтарска душа на Иван Пейчев.
Калев сподели, че когато общественият съвет, на който той е член, е гласувал заданието за барелеф и 20 000 лв. бюджет, той е бил против. Според Калев, трябва да осигурят повече пари и по-дълъг срок, за да се получи хубав паметник, какъвто Иван Пейчев заслужава. Сегашното задание предвижда паметникът да бъде открит на 16 декември т.г., точно на стотния рожден ден на поета.
Главният архитект на общината Диана Стефанова не се нае да коментира художествената стойност на двете скулптури, но препоръча да се помисли за по-подходящо място за поставянето на бъдещия паметник. Сега идеите са две.
Екипът на арх. Валери Колев и Валерий Желазков предлага паметникът да е насред стъпалата към библиотеката. Доц. Валентин Кулев от ШУ обаче смята, че би било тревожно, ако „това нещо“ е толкова близо до скулптурата на книжовника на В. Старчев, който стои малко по-нагоре. Авторската група на доц. Младен Младенов пък вижда своя паметник по алеите вдясно от библиотеката, но на обсъждащите им се стори, че ще е някак неудобно да е толкова близо до Разперко (на обсъждането му казваха „паметника на Далчев“ и малко ни обърка).
Зам.-кметът по културата Найден Косев сподели, че ще е неловко да се удължава стогодишнината на Иван Пейчев и че по отношение на хубостта на паметника винаги ще има 75 хиляди гледни точки. Той се съгласи да се потърсят още мнения и тогава да се решава от тези два проекта ли ще избираме или ще има ново задание.

Според проф. Ивайло Петров вариантът на Колев&Желязков прилича на посмъртна маска.

В проекта на арх. Валери Колев и художника Валерий Желязков Иван Пейчев нагло стърчи посред стъпалата на Регионалната библиотека.

Скулптурът доц. Младен Младенов представя решението, което предлага с търновския архитект Никола Лалов.

Художникът Валерий Желязков представя идеята на тандема на двамата Валериевци.

В мълчанието и няколкото изказвания на творците от публиката звучеше репликата „за и даже против“
Как на средата на стъпалата?!
Българска работа