Духът на Ататюрк в Шумен
Публикувано от LS в категорияПървата извън София излъчване на документалния филм “Софийските години на Мустафа Кемал, 1913-1915” се състоя в събота в Шумен, а документалната лента беше представена пред публиката в зала “Венета Вичева” на Община Шумен от нейния автор журналистката Нахиде Дениз. Два дни по-рано в столицата премиерата на филма събра политическия и обществен елит на София и страната. На прожекцията в Шумен присъстваха политици, общественици, кметове, духовници, представители на научните среди, журналисти, и дейци на културата и изкуството. Гостите бяха посрещани лично от председателя на надзорния съвет на компанията “Алкомет” Фикрет Индже, с чиято финансова подкрепа е заснет филмът за Ататюрк.
Филмът, чиито автори са журналистката Нахиде Дениз и режисьорът Уфук Каракаш е основан на базата на действителни събития, архивни документи и проучвания на турски и български учени и анализатори, които участват в него. Чрез дейността на младия и красив турски майор се разкриват съдбоносни събития в историята на България преди 109 години, моменти и личности от културния и светски живот на младата столица София, в който се вписва и личността на младия военен аташе. Период, който се явява важен етап към бъдещето на Мустафа Кемал Ататюрк като основател на Република Турция и неин пръв президент, като един от архитектите на дружбата между Турция и България, на когото принадлежи фразата ”Който е враг на България, е враг и на Турция“. С нейното припомняне започна и представянето на филма.
Журналистката Нахиде Дениз е дългогодишен кореспондент в Истанбул на БТА, националната телевизия и БНР, се е заела с предизвикателството да направи своя собствена версия на “Софийски дни” на турския държавник. Това не е първата й творческа среща с Ататюрк – преди десет години тя преведе на български книгата на Ипек Чалашлар “Латифе Ханум” – биографичен роман за съпругата на Ататюрк.
Творческият екип на филма – Нахиде Дениз и режисьорът Уфук Каракас, работят по проекта от няколко години и дори строгите двугодишни ограничителни мерки заради пандемията на covid не са спрели техния ентусиазъм и професионализъм за да намерят колкото се може повече архивни документи и свидетелства за Мустафа Кемал в България. Столичната премиера на филма беше на неслучайно място – в Централния военен клуб в София, където преди 108 години на бал в старомодна османска униформа пред софийския елит от онова време се представя самият Кемал Мустафа.
Коментари
Няма коментари по темата.