С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,345

Да пребъде Шумен!

С литийно шествие, молебен за здраве и тържествен ритуал по издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и град Шумен, започна празничният ден 11 май – Денят на Шумен. Тази година шуменското знаме бе издигнато от изпълнителя на химна на Шумен Асен Масларски, който преди 25 години изпя „Оттука започва България“ и вече четвърт век песента е символ на града. Знамето на Република България издигна Жанет Радева – ученичка в V клас, която победи в Националната олимпиада „Знам и мога“ през 2024 г. и завоюва домакинството на Шумен през тази година, заедно с Гергана Грозева – учителката ѝ от НУ „Илия Рашков Блъсков“, която я е подготвяла за олимпиадата. Знамето на Европейския съюз издигна Огнян Ганчев, първият човек с света, покорил Монблан с трансплантирано сърце и 5 пъти европейски шампион по плуване. Той спечели наградата за спортист ветеран през 2024 г. и е борец за каузата на донорството чрез състезанията, в които участва на всички континенти.

Кметът проф. Христо Христов приветства събралите се шуменци. „Шумен днес расте – той е град на шампиони – в икономиката, в спорта, в науката, в бизнеса, в културата, във високите технологии, по математика и информатика, в изкуствата.  Децата ни превземат върхове, където и да отидат, а ние се целим в нови върхове, в името на достойно бъдеще, каза кметът и напомни, че тази година празникът на Шумен – 11 май, съвпада с две годишнини, които са слава и гордост за нас – 1160 години от покръстването и 1170 години от създаването на българската азбука. И допълни: Днес ние имаме само две задачи – да не забравяме и да надграждаме с труд и почтеност. Шумен няма граници, няма лимити и пожела всички да носят Шумен в сърцето си“, завърши обръщението си към шуменци кметът проф. Христов.

От 11:30 часа в зала 363 на Община Шумен започна Тържествената сесия на Общинския съвет, където отново прозвуча химнът на Шумен и националният химн и Одата на радостта.

Гости на тържествената сесия бяха министърът на регионалното развитие Иван Иванов, шуменските депутати, бивши кметове, делегациите от Дебрецен и Браила, ръководители на учебни и стопански институции.

Приветствие за Деня на Шумен поднесе председателят на Общинския съвет адв. Ася Аспарухова. „Бъдещето е онова, към което трябва да гледаме с ясна визия и решителност. Бъдещето на Шумен е в нашите сърца и в ръцете ни, в нашите решения, действия и мечти. Нужни са решения и усилия. Всяка стъпка, която правим, стои в основата на утрешния ден. Вярвам, че нашите усилия ще допринесат за един по-добър свят за нашите деца и внуци. Успехът ни зависи от всеки един от нас, от силата на общността. Нека този ден бъде една възможност да се обединим в една обща кауза – да изградим един по-добър и проспериращ град. Силата на нашия град е в нас самите. Бъдете здрави, честит празник!“, завърши словото си Ася Аспарухова.

Обръщение към присъстващите направи и кметът на Шумен проф. Христов. „Шумен се развива, разраства се, забогатява, привлича инвеститори, отбелязва икономически подем, имаме отличен Индустриален парк, който започваме да разширяваме, готови сме да обявим и новия Технологичен парк на Шумен – голямата обща задача на града. Шумен зае с амбиция своето място на индустриален център на Североизтока“, каза проф. Христов. Той се обърна към общинските съветници с благодарност за приноса и разбирателството, благодарение на което Шумен е „успешен град с голям потенциал“. „Благодаря ви, дами и господа общински съветници, приятели, че се държим като общност и мислим за Шумен със сърцата си, както са го правили онези шуменци преди две столетия“, обърна се той към общинските съветници и подчерта, че правилният път е този – консенсус, съгласие и добра дума.

Приветствие към присъстващите поднесе и министърът на регионалното развитие Иван Иванов. „Шумен е не просто град – той е пазител на българския дух. Тук историята не е само в музеите, тя е в улиците, в сградите, в спомените и в сърцата на хората. Неслучайно Шумен е първият град, където се чества делото на светите братя Кирил и Методий – още едно доказателство за дълбоката връзка на този град с просветата, духовността и книжовната традиция. Като министър на регионалното развитие и благоустройството искам да подчертая, че трайното положително развитие на един регион започва със силна общност, с уважение към традициите и с визия за бъдещето. Шумен е пример за всичко това. Нашият град съчетава мъдростта на миналото със стремежа към модерност. Инвестициите в инфраструктурата, в образованието, в културата – те не са само материален напредък, а и доказателство, че България върви уверено напред. Поздравявам кмета и Общинския съвет за усилията, с които развиват града, и за грижата към неговите хора! Шумен заслужава това внимание – защото е град на духа, на знанието и на делото“, завърши словото си министър Иванов.

Приветствие към присъстващите поднесоха депутати, представителите на политическите групи в шуменския парламент.

Тържествената сесия продължи с връчване Наградата на Шумен за изкуство и култура.

Снимки: Радио Шумен, Община Шумен, Шмоко.бг

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *