С кого трябва да сме? С Европа (зелено) или с Русия (червено)

or

гласували: 2,275

Гладни за дебати

11703197_429992787126020_1803841489984984574_n

Александър, Румен и Ралица.

„Дебатиращи гладни за дебати“. С такова мото Ралица, Александър и Румен убедиха в социалната мрежа Indiegogo потенциални донори да им помогнат в събирането на средства за участие в международното състезание по дебати в чешкия град Оломоуц.

 

Ралица Белчева и Румен Маринов са ученици от ГПЧЕ „Никола Вапцаров“ в Шумен, а Александър Венчев е от езиковата „Бертолд Брехт“ в Пазарджик. Тримата ще бъдат нашият „национален отбор“ в Чехия и ще премерят сили в наддумване с още 30 отбора от Европа.

 

Темите за международното състезание са предварително зададени, но непосредствено преди началото на състезанието всеки отбор ще е наясно каква теза ще защитава по познатата тема – за или против. Всички аргументи трябва да бъдат изложени на „състезателния език“ – в случая английски. Предметът на дебатите може да бъде от различни области – политика, икономика, право, култура.

 

„Всяка тема започва с „това правителство…“ защото формата е базиран на работата на британския парламент.“ – обяснява принципа на дебатите Ралица Белчева. Така състезателите трябва да намерят аргументи за или против по въпроса за Боко Харам в Нигерия. „Това правителство вярва, че е оправдана международна военна намеса срещу Боко Харам независимо от мнението на нигерийското правителство“ – гласи изходната теза.

 

Има и чисто „човешки теми“, както ги нарича Ралица, от рода на „Това правителство вярва, че провокативните звезди не трябва да се определят като феминистки, защото така пречат на феминизма.“

 

За пътуването до Оломоуц на българчетата им трябвали ок. 900 долара. Вместо да обърнат джобовете на родителите си те решили да ги съберат с помощта на Indiegogo. Пръв откликнал на нуждите им български имигрант в Австрия, който се занимава с право. „А най-голямата финансова помощ дойде от една жена, Клер Сагстюен, която преди се е занимавала с дебати на английски език в България. Тя ни помогна не само и с дарението, ами и с това да разберем правилата на формата.“ – разказва още Ралица Белчева.

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *