Властта срещу вандалите
Публикувано от LS в категория на октомври 19, 2015 | 3 коментара
Счупени пейки, обърнати казани, изтръгнати чешмички, подпалени беседки, скършени фиданки. Ще победи ли следващата кметска администрация вандалите? Попитахме кандидатите за кмет на Шумен Любомир Христов, Пламен Петков и Иван Иванов:
– Какво бихте предложили за справяне с вандализма и увреждането на обществена собственост?
Любомир Христов, ГЕРБ:
На най – важните кръстовища, детски, спортни площадки и възлови места в града ще поставим камери. Общинската охранителна фирма ще изгради Център за 24-часово видеонаблюдение. Контролът ще се извършва от инспекторите по Наредба 1 и служителите на ОД на МВР – Шумен.
Първо, видеонаблюдение. Второ, аз съм юрист, но ползвам случая да си „сверя часовника“ – дали и шуменци биха искали вандалите да бъдат изписани с трите си имена в бюлетина на ОД МВР и медиите? И още, дали не е редно вече изтърпяващите пробационна мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ да носят съответното облекло, за да ги разпознават хората? (Най-често това е мярката, на която са осъждани вандалите – за хулиганство, вкл.дребно хулиганство, повреждане и унищожаване на обществено имущество). Според мен това е същината на общественото порицание! Ако продължават да остават анонимни броят на вандалите ще нараства. Впрочем, срамът от хората в повечето случаи създава спирачки.
Община Шумен е работила по видеонаблюдението и трябва да работи по него. Има проект, съгласуван с МВР и ОД МВР и поетапно работата ще продължи. Има и друга възможност, тя е по Закона за етажната собственост. Кметът със заповед може да предостави на собствениците на апартаменти в блоковете да стопанисват сами благоустроените вече зони около жилищните сгради и да им помага. Разчита се, че така хората едновременно ще ползват придобивките си, ще се грижат за тях и ще си ги пазят от вандалите. Второ – общинският инспекторат да се дооборудва с автомобили, да раздели града на зони и активно да се включи в опазването на обществения ред, чистотата и охраната на общинската собственост, в т.ч. и да санкционира. И трето – може в същата посока да се разширят и функциите на общинската охранителна фирма.
Аман от бигбрадъри. Да задължат собствениците на заведения, ама всичките, да си поставят камери и да монтират по шосетата с трафик. Толкоз стигат. Аз лично не ща да ме снимат на всяка крачка.
Виолин,
Спомням си как преди години, местното БСП се противопостави на поставянето на повече камери из града, с мотива, че се нарушавало личното пространство на гражданите. Точно те да се изживяват като стожери на правата на личността е повече от арогантно…
То е ясно, че спасението е в камерите, но след като всички го знаят много ми е чудно защо не го направиха? Кой се страхува от видео наблюдението? И кой има интерес да няма камери в Шумен?