Вдъхновение по Жул Верн
Публикувано от DR в категория
В тримесечно екстремно пътешествие по Дунав в режим на оцеляване се впуска шуменецът Тихомир Радев /вляво/.
Вдъхновение от героя на романа „Дунавският лодкар“ на Жул Верн, русенецът Стефан Ладков, който преплава р. Дунав от изворите й до устието до Черно море, съпътства шуменеца Тихомир Радев от детските му години. Едва сега обаче – 47-годишен, заедно със създателя на ендуро шампионата в България Харизан Харизанов и журналиста от Радио Шумен Стоян Стоянов, както и с подкрепата са Община Шумен и фирми спонсори, той успява да реализира проекта си, който е нарекъл „Приключение по Дунав“.
Тихомир тръгва от Шумен на 9 юни, изпращането е в 10 ч. пред зала „Арена Шумен“. Стартът на приключението, което ще продължи до края на август, е на 11 юни от Инголщат, Германия. Сам, в режим на оцеляване, той ще преплава 2500 км по поречието на Дунав до делтата на реката в Черно море. В похода си Тихомир ще оцелява, като по пътя се ще се храни само с храна от реката или крайбрежието и ще купува единствено питейна вода. Вземам само медикаменти за оказване на долекарска помощ и пари за питейна вода. В Германия и Австрия не е разрешен риболовът, поради което ще се изхранва с храна от крайбрежието.
Тихомир и екипът му представиха днес проекта си пред журналисти. „Ще се помъча максимално точно да възпроизведа плаването, описано в книгата на Жул Верн – ще бъда сам, без абсолютно никаква логистика, ще плавам с каяк. Героят в романа се изхранва само с уловената от реката риба, но като се има предвид, че сме 21 век, в индустриализирана Европа и различно законодателство, не навсякъде ще успявам да спазвам тази рамка на героя, тъй като в Германия и Австрия риболовът например е забранен. Аз разширявам рамката – ще плавам по р. Дунав, ще се изхранвам от реката, крайбрежието на реката и хората, които срещам по реката. Плавал съм по реката, тъй като с водни спортове се занимавам от 15 години, имал съм много контакти с българските рибари, които винаги са ми помагали. Вярвам, че реката е един обединител на нациите през държавите, през които минава“, казва Тихомир.
„Не искам това да бъде само едно лично приключение. Голямата цел е да отправя едно послание към младите хор – първо да четат и да мечтаят. Но не просто да останат едни мечтатели, в които се превръщаме, седейки във фотьойла – да мечтаят и да приключенстват извън дигиталния свят, в който не само те са се потопили. Към възрастните моят апел е да не забравят младежките си мечти.“, призовава Тихомир.
Според Харизан Харизанов идеята е да привлекат младите хора, поради което включват в проекта и журналиста Стоян Стоянов, който ще документира екстремното преживяване на Тихомир. Цялата ситуация ще бъде постоянно документирано с две камери от лодката, които са достатъчно надеждни дори при обръщане на каяка. Цялата тази информация ще постъпва в Радио Шумен, където накрая на проекта да сглобим един филм, с който да влезем в училищата, показвайки какво се е случвало, как е преживяно, да акцентираме върху това децата да влязат в спортните зали, да спрат с цигарите, да намалят живеенето в интернет, да стъпят повече на земята. В този цялостен завършек на проекта намерихме много съмишленици и спонсори, включително и община Шумен.“, каза Харизанов.
И тримата не вярват, че проектът ще се развие толкова бързо. Тихомир тегли заем и купува нова лодка с лични пари. Лодката е експедиционен каяк с достатъчна товароносимост, материалът е вид пластмаса, дълъг е 5,08 м , 63 см широк, тежи 28 кг. Набавена е екипировка, екшън камери, окомплектовка.
Според Тихомир рискове винаги има. Най-опасните участъци са 19-те водосбора, електроцентрали, шлюзове, които тррябва да преминава. През някои от тях има създадени специални улеи, през които могат да минават лодки, но за други няма и трябва да се изкарва лодката на брега и да се придвижва по суша. „Опасно е, защото при намалена видимост, ако своевременно не разбера, че наближава такова съоръжение, съвсем реална е опасността от засмукване от турбините“, коментира Тихомир. Подготовката му от две години насам е чисто технически информационно да проучи маршрута километър по километър, но подчерта, че винаги съществува риска – като от метеорологични условия – бързопроменящо се време, високи вълни до 1,5 м, които са доста опасни за такава лодка, така и при разминаването с кораби особено в долната част на течението.
„Каквото и да се случи трябва да разчитам единствено и само на себе си. Имам претенциите, че имам нужните умения, знания и опит, защото не за пръв път правя нещо подобно. Така в режим на оцеляване съм правил пеша обиколка на България, на българските планини, имам опит и многократно съм се спускал по Дунав с каяк, както и с ветроходен сал, който сам съм правил, октомври миналата година с водно колело минах от Видин до Силистра. Знам какво ме очаква – винаги има риск и неизвестни“, смята Тихомир.
Отпред на лодката ще присъства знамето на държавата, в чиито води плава, зад него ще се веят знамената на Община Шумен и на България, гербът на Шумен ще присъства както на лодката така и на палатката. Изработени са и дипляни на английски и немски език, които да му послужат и при контакт с местни жители. Като бивш Главен скаут на България, организаторите очакват Тихомир да бъде посрещан по поречието на Дунав от млади скаути.
За плаването по Дунав Тихомир е преминал всички медицински прегледи, направени са му необходимите ваксини. Сключена е и международна здравна застраховка на стойност 50 000 евро.
Кметът Любомир Христов изпрати днес Тихомир с пожелание за попътен вятър. „Адмирации за това смело начинание. Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Вярвам в теб, доказал си го“, каза Христов и подари на Тихомир две фланелки с логото на Шумен и герба на града.
Коментари
Няма коментари по темата.