Боклуците – по местата!
Публикувано от LS в категория на юни 23, 2015 | 1 коментарВсеки боклук да си знае казана. Така в устата на еколозите от общинската администрация в Шумен звучи пословицата за жабата и гьола. Аналогията идва заради зачестилите случаи, в които шуменското население си хвърля битовите отпадъци в контейнерите за хартиени, пластмасови и стъклени отпадъци.
“Отправяме апел към нашите съграждани да използват по предназначение съдовете за разделно събиране на отпадъци.” – коментира пред репортери днес главният екоексперт на Община Шумен Кръстинка Радушева. “Особено през летните месеци, когато температурите са високи, всички виждаме какво представляват тези контейнери.” – добави Радушева и обясни, че бедата идва от честотата на събиране на “цветните” контейнери.
Ако сивите бобри за битовия боклук се събират ежедневно, сините и жълтите контейнери на “Екопак” се събират пет пъти месечно, а зеленият веднъж в месеца. “Екопак” държи 72 точки с контейнери в северната част. Оператор на южната е “Булекопак” със 117 точки и там събирането е четири пъти месечно на сините и жълтите съдове и на всеки 40 дни за зелените.
При това положение всеки може да си представи как се вмирисват цветните контейнери, ако се напълнят с обелки от дини, пъпеши и остатъци от буламач. Въпросът обаче има още една страна – общината плаща допълнително за всеки боклук в цветните контейнери, който стига до сметището след сепарацията на “полезните” отпадъци.
Операторите на съдовете за разделно събиране търсят начин да намалят и ровичкането и разпиляването на отпадъци. От “Екопак” искат да сменят сегашните “ракли” със съдове тип “иглу”, където отворите за изхвърляне на отпадъци са малки и не позволяват бъркане из казана. Такива иглута вече е въвел за стъклените отпадъци “Булекопак”.
Смяната на зелените контейнери има добра и лоша страна. Добрата се вижда, но лошата е, че като счупиш прозорец, огледало, витрина, холна масичка или каквото и да е подобно, хората с будна съвест оставят това парче до контейнера. Като оня виц, дето трябва да се наврат 3 цола в цол и половина.
Едно време видях в Тракията един беше отворил зелен и беше подпрял рамка на прозорец на него. С едната ръка го придържаше, а с другата беше хванал един чук и всичко си падаше на мястото.