Артилеристите празнуват
Публикувано от DR в категорияНВУ „Васил Левски” Факултет „Артилерия, ПВО и КИС” в Шумен отбеляза днес професионалния празник на ракетните войски и артилерията. Военнослужещи отдадоха почит на загиналите пред паметника на артилеристите в района на бившите поделения Пети полк, близо до спортната зала „Арена Шумен”. На церемонията присъстваха началникът на катедра „Артилерия” полк. Станчо Станчев, а поздравление към курсантите от спец „Полева артилерия” отправи деканът на факултета полк. Доц. Д-р Дилян Димитров, който връчи на ст. курсант Д. Димов от пети курс традиционната награда от командира на артилерийския дивизион в Ямбол. Ретроспекция на създаването и развитието на артилерията в българската армия направи подп. Георги Георгиев, началник на Военното окръжие в Шумен. На тържеството присъстваха офицери от запаса, членове на Съюза на ветераните от войните.
Честването на 11 март е свързано с участието на българската артилерия в решителната атака за превземането на Одринската крепост през Балканската война (1912 -1913). На този ден започва артилерийската подготовка. За нея се привлечени много артилерийски части, създадени са артилерийски групи, нещо което се прави в хода на Балканската война и е чисто български патент. Артилерийската подготовка продължава повече от 12 часа и свършва своята работа.
Втора Българска армия, подпомагана от две сръбски дивизии на 11 март 1913 г. започва щурм за овладяване на „непревземаемата” Одринска крепост. Одрин е укрепен от Османската империя под ръководството на германски инженери в навечерието на Балканката война (1912-1013 г.). Отбранителната линия включва три укрепени позиции.
От 11 март 1913 година този ден е приет за професионален празник на българската артилерия. Продължително време след 1944 година българските артилеристи са отбелязвали своя празник заедно със съветските артилеристи – на 18 ноември. Но след 1989 година, през 1993 година, се прие 11 март да бъде професионален празник на българската артилерия.
Коментари
Няма коментари по темата.