Ходихте ли на море/планина?
Да

or

Не
гласували: 55

“Черга” в Плиска

 

Етно фолклорен фестивал „Черга“ – Плиска 2018 организира за първи път в своята история на 7 юли Регионален исторически музей – Шумен, съобщи директорът на музея Даниел Руменов. “Музеят е пазител както на материалното, така и на нематериалното културно наследство и в тази връзка е напълно естествено да бъде инициатор на подобен форум. Мястото, избрано за провеждането му е НИАР „Плиска“, където са основите на първата българска столица. Нашето желание е именно там да покажем етническото многообразие на съвременна България с неговата палитра от музика, песни, танци и традиционни обичаи на етносите от различните краища на страната.” – обясни в обръщение до медиите Руменов.

За участие в етнофолклорния фестивал се разчита както на български фолклорни състави, така и на организации на различните етнически групи в България, включително формации на каракачани, алиани, капанци, банатски българи, турци, помаци, руснаци, арменци, роми, българи мохамедани.

Въпреки че е обявен като национален фестивал, в него участие са потвърдили и представители зад граница – ученически клуб „Български сърца” от с. Кулевча, Одеска област, Украйна. Културната институция е в дългогодишно партньорство със селището, основано от преселници от Шуменско след Руско-турската война през 1829 г. Вече над 180 г. жителите му съхраняват българския език, обичаи, фолклор и традиции и ги предават от поколение на поколение. Освен тях в програмата са включени певчески и танцови формации от цялата страна, както и възпитаници на 19 ДГ „Конче вихрогонче“ – Шумен

Проявата няма конкурсен характер и за всички групи с принос във фестивала са предвидени грамоти и плакети за участие.

Инициативата е под патронажа на Министерството на културата на Република България, а партньори на Регионален исторически музей – Шумен при реализацията ú са Сдружение „Български музеи” и Вила „Булгара еко” – село Кюлевча.

“Надяваме се с помощта на участващите състави на 7 юли посетителите от всички части на страната, както и чуждестранните гости да се потопят във фолклорното разнообразие, поднесено от различните етноси и техните формации, и да се докоснат до историята на старопрестолна Плиска с нейните многобройни забележителности.” – коментира Даниел Руменов.

ПРОГРАМА

 

10.00 часа: Откриване

10.30 часа: Ученически клуб „Български сърца”, село Кулевча, Одеска област, Украйна

  1. Химн на Шумен

10.45 часа: Танцов състав „Алкомет”, град Шумен

  1. „Пирински танц”
  2. „Копаница”

11.05 часа: 19 детска градина „Конче вихрогонче”, град Шумен

  1. „Легенда за Мадарските скали”
  2. „Гергьовска люлка”

11.25 часа: Помашка група „Меден глас” към Народно читалище „Светлина – 1956”, село Маломир, община Върбица, област Шумен

  1. Що ми се горо белее
  2. Домакине сипи вино
  3. Индивидуално изпълнение на Джемиле Мусова – Айше ле златна ябълко

11.50 часа: Ученически клуб „Български сърца”, село Кулевча, Одеска област, Украйна

  1. „Облаче ле бяло”
  2. Български танц „Бързо хоро”
  3. Две кулевчански народни песни

12.25 часа: Танцов фолклорен клуб „Ръка за ръка”, град Варна

  1. Обичаят „Пеперуда” от село Петров дол, Провадийско

12.45 часа: Фолклорна група за алиански песни и танци от село Брадвари, Силистренско

  1. Отвори се райската градина
  2. Възхвала за Назрети Али
  3. Танц – „Семах”

13.15 часа: Ансамбъл за автентичен фолклор „Капанци” при народно читалище „Съединение – 1889”, село Садина, Поповско

  1. Спектакъл „Гроздобер”

13.45 часа: Женска певческа група „Рябинушка” при руски клуб „Славяне 2000”, град Шумен

  1. Малиновый звон
  2. Ой туман, мои разтуманы
  3. Каким ты был

14.10 часа: Танцова формация „Евролилски пантери” при Народно читалище „Евролил 2005”, град Шумен

14.30 часа: Танцов състав към Културно-просветно дружество на каракачаните „Речица”

  1. Диплос хорос (Двойно хоро)
  2. Триандафиля
  3. Ставрото (Хоро на кръст)
  4. Тсамикос хорос (Мъжко хоро)

15.00 часа: Ученически клуб „Български сърца”, село Кулевча, Одеска област, Украйна

  1. Украинска песен „Не се галя воду”
  2. Украински танц
  3. Танц „Ой-ра”
  4. Песен за Кулевча
  5. Танц „Вечното хоро”

15.30 часа: Пенка Великова, град Нови пазар

  1. „Петруно пиле шарено”

15.45 часа: Фолклорна група към Народно читалище „Христо Ботев – 1933”, село Трънак, община Руен

  1. „Ерик далъ – Сливова клонка”
  2. „Секе секе – Надскачване”
  3. Местен обичай „Зюлюф кесим”

16.10 часа: Камерен смесен хор „Гърунг” при Народно читалище „Уилям Сароян 2016”, град Шумен

  1. „Ховер” („Ветрове”)
  2. „Амбиц горав” („Облак”)

16.30 часа: Дамски камерен състав „Бащино огнище” към Народно читалище „Просвещение 1871”, община Стрелча, област Пазарджик

  1. „Дарове от Стрелча – перлата на Средногорието” (разказ)
  2. Песен за Стрелча
  3. Легенда за стрелчанската Рада войвода, XVI в.
  4. „Велко си Рада залиби”
  5. „Айде, айде, либе Стойне”

17.00 часа: Танцов състав „Фалмис” към Дружеството на банатските българи в България, град София

  1. „Кърлига”
  2. „На мамень”
  3. „Препичоре”
  4. „Чардаш”

17.15 часа: Ученически клуб „Български сърца”, село Кулевча, Одеска област, Украйна

  1. Песен с танц „Щъркел на покрив”

17.30 часа: Закриване

Коментари

Няма коментари по темата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *